sobota, 17 stycznia 2015

CyanogenMod

Ost. czasy zainteresowałem się nieco bardziej szeroko rozumianym "bezpieczeństwem w internecie". Mówiąc "szeroko rozumianym", mam również na myśli ochronę prywatności, włączając w to również ochronę przed programem PRISM. O ile w dzisiejszych czasach całkowite "zniknięcie" jest niemożliwe, o tyle zawsze można próbować chronić swoją prywatność. Szczególnie, gdy po ost. atakach terrorystycznych na gazetę Charlie Hebdo słyszy się głosy polityków chcących wprowadzić pełną inwigilację (oraz cenzurę) internetu uk-spy-agencies-need-more-powers-says-cameron.

W tym miejscu, należy wspomnieć słynny cytat Benjamina Franklina:
"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."
Ale w takim razie jak się bronić?
Z całą pewnością, trzeba mieć świadomość, jakie dane zbierają na nasz temat amerykańskie korporacje. Jednym z najbardziej krytycznych urządzeń, jest tel. komórkowy, z zainstalowanym modułem gps oraz podłączeniem do internetu. Taki tel. posiada głośnik, mikrofon, kamerę, lokalizator gps. Dosłownie wszystko, czego potrzeba, aby śledzić oraz inwigilować daną osobę.

Na pierwszy ogień idzie wiec wymiana systemu operacyjnego. Domyślny system jaki miałem, czyli Android niestety, nie pozwalał mi na pełną kontrolę, np. nie pozwalał mi na usunięcie aplikacji do portalu facebook.com. Nie dało się odinstalować facebooka, to odinstalowałem cały system ;)

Czy instalacja jest trudna? Nie. Uważam, że jest stosunkowo prosta.

Na wiki cyanogenmod'a znaleźć odpowiedni, dla siebie model tel., a nast. wejść w link pod zakładką "Installation", np. Install_CM_for_anzu.

Proces instalowania jest opisany bardzo dobrze. O ile czasami trzeba doinstalować pewne dodatkowe biblioteki (np. adb) lub uruchomić niektóre skrypty jako root (np. sudo fastboot zamiast fastboot) o tyle jedny większy problem miałem dopiero przy punkcie 8, w którym syst. operacyjny na laptopie (Ubuntu) nie wykrywał podłączonego urządzenia, ale wtedy znalazłem inny przydatny link, dzięki któremu udało mi się sprawnie dokończyć proces instalacji.2 komentarze:

  1. http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/zaplanowano-spotkanie-sojuszu-pieciorga-oczu-brejza-to-dobry-krok-takze-dla-polski/n8939 -> wywiady państw projektu Echelon postanowiły się spotkać, aby... zapewne realizować ost. zapowiedzi prezydenta Obamy oraz premiera Camerona nt. cenzury internetu

    OdpowiedzUsuń
  2. https://maps.google.com/locationhistory/b/0 -> info o Twojej lokalizacji zbierane przez Androina bez Twojej zgody :)

    OdpowiedzUsuń