niedziela, 1 lutego 2015

Weekend z kryptografią (PGP, CryptoCat, encrypted mail storage)

Po zmianie systemów operacyjnych na komputerze prywatnym oraz na smartfonie przyszedł czas na ochronę prywatności w przypadku wysyłania/obierania wiadomości. W ten weekend pod ostrzał poszła komunikacja za pomocą maili oraz próba zabezpieczenia komunikatora, z którego korzystam najczęściej (chat na facebooku).

Najpierw mail. O ile samemu nie posiadamy możliwości postawienia własnego serwera pocztowego, to warto zajrzeć na tą listę hostingów i wybrać coś dla siebie, wg. własnych potrzeb. Celowo nie będę doradzał konkretnego hostingu, ponieważ każdy z nas jest inny i ma nieco inne potrzeby.

Kolejnym etapem, po założeniu skrzynki mailowej, jest zgranie klienta pocztowego thunderbird oraz dogranie do niego rozszerzenia enigmail. Gdy mamy już skrzynkę pocztową, na której maile będą trzymane w sposób zaszyfrowany, klienta mailowego (maili nie czytamy w przeglądarce), oraz zgrany odpowiednie rozszerzenie do obsługi podpisywania/szyfrowania, to pozostało nam jeszcze tylko wygenerować swoją parę kluczy PGP (jak to zrobić opisane jest tutaj) i skonfigurować nasz klucz z klientem enigmail.
Ja dodatkowo, dla wygody zainstalowałem sobie jeszcze KGpg, ale spokojnie można wszystko zrobić z terminala.

Mamy takie coś i.... wuala ;) Nasze maila są zdecydowanie bardziej bezpieczne niż były wcześniej. Teraz tylko pozostaje nam przekonać jak najwięcej naszych znajomych aby również domyślnie szyfrowali swoje maile za pomocą PGP (oraz zweryfikować ich klucze publiczne z fingerprintem jakimś innym kanałem, np. przez tel.) i "jesteśmy w domu" :D Jeśli NSAGCHQ, albo jacyś inni, domorośli hakerzy chcą czytać nasze maile, to niech się przynajmniej nieco wysilą ;)


Kolejny, popularnym kanałem rozmowy, po za mailami, jest chat. W moim przypadku, jest to chat na portalu facebook, który domyślnie nie jest szyfrowany, ale w sposób stosunkowo prosty, sami możemy mu to szyfrowanie zapewnić. Służy do tego darmowe rozszerzenie do przeglądarki o nazwie crypto.cat. Stosunkowo łatwo się to integruje z listą kontaktów na fb, więc jak obie strony używają cryptocata, to na fb wiadomość jest zaszyfrowana.

Na razie crypto.cat posiada pewną wadę, czyli brak przycisku "scroll down" po liście znajomych (można to zrobić tylko za pomocą myszy, która nie zawsze działa), ale jak opisuje to Ryan Hellyer ta niedogodność powinna zostać poprawiona w najbliższej przyszłości.

edit: przydatny link, dla użytkowników firefoxa -> link

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz