sobota, 3 stycznia 2015

Chocolatey , czyli.. taki windowsowy 'apt-get' ;-)

Chocolatey to jest manager pakietów, podobny do NuGet'a, ale operujący z poziomu systemu operacyjnego, czyli... taki windowsowy odpowiednik apt-get znanego z syst. Debian/Ubuntu.

Jego instalacja jest banalnie prosta, ponieważ wystarczy za pomocą wiersza poleceń uruchomić skryp powershela:


@powershell -NoProfile -ExecutionPolicy unrestricted -Command "iex ((new-object net.webclient).DownloadString('https://chocolatey.org/install.ps1'))" && SET PATH=%PATH%;%ALLUSERSPROFILE%\chocolatey\bin

Teraz, posiadając zainstalowane chocolatey, możemy instalować pakiety, korzystając z jego pomocy np., aplikację o nazwie 'vlc' instalujemy wpisując w linii komand:
cinst vlc
Proste i przyjemne? Jak najbardziej, szczególnie, że samo sobie pociągnie wszelkie "zależności", czyli... jeżeli będzie potrzebować dodatkowej biblioteki, to spróbuje ją pobrać (podobnie jak NuGet).

Jedyne na co trzeba uważać, to czy podczas instalacji Chcolatey skorzystało z odpowiedniej zmiennej PATH (patrz kod instalacji), ale gdyby z jakiegoś powodu ta zmienna się nie dopisała, to warto ją ustawić ręcznie.

Linki:
Fajny art. z pcworld.com jak korzytać z chocolatey
Oficjalna strona projektu
Link do githuba

edit:
Windows 10 będzie posiadał swój własny "menager pakietów" o nazwie "OneGet"

1 komentarz:

  1. ChocoPro na kickstarterze ;-) -> https://www.kickstarter.com/projects/ferventcoder/chocolatey-the-alternative-windows-store-like-yum

    OdpowiedzUsuń