Tutaj z pomocą przychodzi nam SPMonitoredScope, które jest darmowym narzędziem służącym do lokalizacji wydajnościowego "wąskiego gardła". Jedynym ograniczeniem, jakie posiada SPMonitoredScope są rozwiązania typu "sandbox" ("piaskownica"), w których SPMonitoredScope nie działa.
Sposób wykorzystania SPMonitoredScope jest bardzo prosty:
Najpierw odpalamy konsolę (Start -> wyszukaj programy -> cmd.exe). W konsoli natomiast uruchamiamy program stsadm (ja uruchamiałem go z roota, do którego przechodzimy za pomocą komendy "cd.."). Dostępne komendy, możemy znaleźć na MSDN pod tym linkiem. Osobiście preferuję opcję "on demand", czyli:
stsadm -o setproperty -pn developer-dashboard -pv ondemandWyłączenie SPMonitoredScope następuje poprzez wpisanie w konsoli:
stsadm -o setproperty -pn developer-dashboard -pv off
Sprawdzanie konkretnych, wybranych partii kodu, pod kątem wydajności następuje, poprzez wykonanie naszego kodu wewnątrz "using-a".
using (new SPMonitoredScope("CallMethod1 Monitored Scope"))
{
//TODO: tutaj będzie kod, który chcemy przetestować.
}
Wyniki sprawdzamy w przeglądarce, w nowej zakładce, która się pojawi, gdy tylko będziemy mieli aktywny SPMonitoredScope. Co do samych wyników, to dobrze jest stronę załadować przynajmniej kilka razy i nast. wyciągnąć średnią.
P.S. Link do bloga Tobiasa Zimmergrena, którego wpis stał stał się inspiracją dla mojego wpisu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz