czwartek, 2 kwietnia 2015

AML - Listy Sankcyjne

AML (Anti-Money Laundering), zwane potocznie przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy, ale... również i wspieraniu terroryzmu, są to działania, mające na celu wykrycie i odpowiednie zaraportowanie podejrzanych transakcji, a nast. ich zablokowanie, włącznie z zamrożeniem konta osob podejrzanych.

Wymogi stosowania AML w spółkach finansowych nakładają stosowne organy, takie jak np. KNF, Komisja Europejska czy Departament Skarbu USA.

Te podmioty, publikują m.in. listy os. podejrzanych. Na takich listach znajduja się znani dyktatorzy, organizacje terrorystyczne, ale ost., po aneksji Krymu również przedstawiciele Rosjiego parlamentu zaangażowani w wojnę na Ukrainie.

Te listy, zwane listami sankcyjnymi, publikowane są w różnych formatach, np. XML. W związku z powyższym, zrobiłem jednolity parser kilku list do postaci obiektowej, przy okazji udostępniając część kodów źródłowych na githubie, aby ułatwić innym walkę z terroryzmem.

Listy sankcyjne, które zostały ograne w aplikacji to:
  • Consolidated list of persons, groups and entities subject to EU financial sanctions
  • Specially Designated Nationals List (SDN)
  • Foreign Sanctions Evaders (FSE)
  • Palestinian Legislative Council (PLC) List 

Projekt postanowiłem umieścić na githubie, zarówno pod moim profilem (link), jak i pod egidą .Net Developers Poland. Jeżeli ktoś ma ochotę do rozwijania tego projektu, to zdecydowanie zapraszam.

Linki:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz