niedziela, 14 lipca 2013

Index oraz Index Klastrowany (Clustered Index)

Przygotowując się do głębszego zagłębienia się w temat ASP.NET MVC robię sobie powtórkę z starszego materiału, tj. asp.net oraz bazy danych. A skoro już jesteśmy przy temacie baz danych, to wypadało by wspomnieć m.in. o indeksach oraz ich typach występujących w bazie danych MS SQL.
Indeksy bazodanowe, podobnie jak indeksy w książkach służą do szybszego wyszukiwania interesujących nas informacji, dzięki czemu zdecydowanie zwiększają szybkość wyszukiwania danych z bazy danych, ale nieznacznie zwiększają czas zapisu/modyfikacji/usuwania danych, dlatego nie należy umieszczać ich ponad miarę. Indeks może zawierać maksymalnie 16 kolumn.

W bazie MS SQL występują dwa typy indeksów:
- indeks klastrowany (clustered index)
- indeks zwykły (non-clustered index)

Index klastrowany odpowiada za fizyczną reprezentację danych w bazie danych (fizyczny zapis danych na dysku twardym) oraz może być tylko jeden (dane mogą być poprawnie posortowane w strukturze B-drzewa tylko na jeden sposób). Każda operacja typu insert/update/delete na danych, na których jest założony index klastrowany powoduje fizyczne sortowanie B-drzewa z danymi.

Indeks zwykły (nieklastrowany) jest osobną strukturą danych, składowanych osobnie i posiadającym 'wartość' oraz wskaźnik do fizycznych danych które reprezentuje. Indeks zwykły, jeżeli tylko może wykorzystuje index klastrowany, aby zwiększyć efektywność przeszukiwania. W przypadku operacji insert/update/delete na danych, wartości indeksów zwykłych są aktualizowane. Na tabeli może być wiele indeksów zwykłych.

Przykład współdziałania indeksów dość dobrze wyjaśnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz