Javascript przez wiele lat kojarzony był głównie z frontendem, czyli tą częścią strony www, która wykonuje się bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Teraz jednak javascript dorobił się porządnego rozwiązania serwerowego, zgodnie z ideologią "jeden język programowania - wszędzie". Typ rozwiązaniem serwerowym jest Node.js
Krótki wpis, co to jest npm (node package manager), jak i samo nodejs można znaleźć na blogu Gutka link, więc nie będę się tutaj powtarzał, szczególnie, że Gutek opisał to fajnie, zgrabnie itp (ohy i ahy).
Ja z mojej strony polecił bym zacząć się z tym bawić, od robienia tutoriali z nodeschool.io/.Samemu skończyłem już część Core-ową i aktualnie robię wersję rozszerzoną i jak na razie mi się to podoba. A, że warto spróbować i dać nodejs szansę, to warto spojrzeć choćby na przykładowy serwer wystawiający json-y, jaki można postawić z wykorzystaniem biblioteki "express".
var portNumber = process.argv[2];
var url = require('url');
var express = require('express');
var app = express();
app.get('/api/parsetime', function(req, res){
var parsedUrl = url.parse(req.url, true);
var date = new Date(parsedUrl.query.iso);
res.json({ hour: date.getHours(), minute: date.getMinutes(), second: date.getSeconds() })
});
app.get('/api/unixtime', function(req, res){
var parsedUrl = url.parse(req.url, true);
var date = new Date(parsedUrl.query.iso);
res.json({ unixtime: date.getTime() })
});
app.listen(portNumber);
Wygląda znajomo?
Prawie, jak w we wspaniałym nancyfx.org.
Dodatkowo, fajnie rzeczy można wyczarować operując na strumieniach danych (nieco inaczej się operuje niż w c#) oraz tworzyć z nich "wężyki" Method chaining.
Całkiem interesująca technologia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz