sobota, 23 listopada 2024

KeyValueStore - Vault

 Mojego bloga często traktuje jako swojego rodzaju notatnik na przyszłość. Tak jest i tym razem, tj. chciałbym sobie gdzieś przechować referencje do projektu https://www.vaultproject.io/ czyli projektu, który możemy użyć jako swego rodzaju KeyValueStore dla różnego rodzaju haseł w aplikacji w przypadku podejścia rozproszonej architektury aplikacji, tj. aplikacji opartej o mikroserwisy. Zamiast więc powtarzać wszystkie sekrety dla każdego projektu na każdym osobnym serwisie w builderze to możemy je trzymać w schronie (ang. Vault), a sami pilnujemy tylko hasła do vaulta (łatwiej się wtedy to wszystko zmienia gdy zachodzi potrzeba zmiany).

Integracje z aplikacją .net możemy zrobić przez VaultSharp


piątek, 15 listopada 2024

nBomber - testy wydajnościowe w .NET

Czasami biznes wymaga od nas przedstawienia raportu wydajności naszego API. Odpowiedni czas odpowiedzi lub ilość zapytań na sekundę może też być zdefiniowane jako element wymagań biznesowych wobec systemu który projektujemy lub którym zarządzamy. Możemy wtedy próbować pisać odpowiednie rozwiązania samemu, lub użyć gotowego rozwiązania. Takim gotowym rozwiązaniem napisanym w .NET i współpracującym z .NET-owymi bibliotekami testującymi (np. xUnitem) jest biblioteka nBomber. 


Linki:
https://nbomber.com/ - strona projektu
https://github.com/PragmaticFlow/NBomber - kod źródłowy na GitHub

pact.io - testy kontraktów (CDC)

 Aktualnie poszerzam moją wiedzę nt. tworzenia aplikacji i natrafiłem na nowy dla mnie temat, tj. testowanie kontraktów Consumer-Driven-Contract-Testing w skrócie zwane CDC. Do tego typu testów wykorzystywane jest rozwiązanie pact.io nt. z wtyczką dot-netową Pactify

Same testy polegają na stworzeniu w JSON "kontraktu" którego oczekuje konsument, a następnie samoistne odpytywanie endpointów czy oczekiwany kontrakt jest cały czas dostarczany. W tego typu testach skupiamy się na zmiennych oraz typach danych, a nie na samych wartościach, tzn. bardziej nas interesuje czy endpoint nadal posiada zakładane pola z zakładanymi typami danych niż faktyczne wartości tych pól.


Linki:

https://docs.pact.io/ - strona projektu 

https://github.com/snatch-dev/Pactify - wtyczka .netowa

wtorek, 5 listopada 2024

onetimesecret.com

Czasami zdarza nam się prośba o wysłanie do kogoś jakiegoś hasła albo dyskretnej wiadomości, która po przeczytaniu powinna zostać usunięta. Czasami stosuje się do tego Teams, gdzie po przeczytaniu wiadomość jest usuwana z chatu. A co jeśli chcemy wysłać dyskretną wiadomość do kogoś, kto nie ma Teamsów? Tutaj z pomocą przychodzi strona onetimesecret.com , gdzie możemy wpisać naszą wiadomość, którą odbiorca za pomocą specjalnie wygenerowanego linku będzie mógł wyświetlić tylko raz. Wygenerowany przez nas link będzie mógł zostać odczytany tylko raz, co (przynajmniej w teorii) powoduje że nawet jeśli ktoś w przyszłości wykradnie skrzynkę pocztową naszą lub adresata naszej wiadomości to (przynajmniej w teorii) nie powinien poznać hasła przez nas przekazanego.

Strona może nie jest idealna, ale zawsze to kolejny kamyczek do ogródka zwanego bezpieczeństwem.